FK Staňkov, z.s.
FK Staňkov, z.s.

FK Staňkov, z.s.

Rok založení: 1927 Adresa: Plovární 330, Staňkov 34561

Kontakty

Filip Sedlačko
sekretář klubu
Jiří Výrut
předseda klubu

Aktuální soutěže

7. Plzeňská krajská fotbalová liga - skupina A
Krajský přebor staršího dorostu
Krajský přebor mladšího dorostu

O klubu

PRAVĚK: 1927-1945

První fotbalový klub - SK Sparta - byl ve Staňkově založen roku 1927. I když toto datum je poněkud sporné, podle některých pramenů to bylo již o rok dříve. Ve stejné době byl německými dělníky ze sklárny založen klub ATUS Stankau a v červenci 1928 vznikl třetí klub, SK Staňkov. V roce 1930 se SK a Sparta sloučily a nový klub hrál pod názvem Sparta Staňkov. Škvárové hřiště, na němž se v zimě hraje dodnes, bylo slavnostně otevřeno 24. května 1931 utkáním Sparty Staňkov se Spartou Plzeň, remízu 1:1 vidělo 700 diváků. Mužstvo hrálo IV. třídu, šanci na postup mělo v roce 1936, ale v rozhodujícím duelu podlehlo doma 1:3 Slavii Černice. Je na místě připomenout si některá významná jména z dřevních dob staňkovského fotbalu: Sellnar, Liška, Šindelář, Hösl, Falout, bratři Kastlové, Schuh, Eger, Fišer, Kastner, Leitl, Sklenář a další.

V dalších letech fotbalová činnost ve Staňkově upadala a v roce 1938 se zdálo, že fotbal ve městě zanikne (takový osud ostatně potkal během hospodářské krize ATUS). Přišla však velká obnova, která se datuje k 11. květnu 1939, kdy 15 nadšenců dalo popud k založení nového klubu pod názvem SK Staňkov. Mužstvo začalo hrát IV. třídu a pod vedením B. Snopka dosahovalo velmi dobrých výsledků. Už v roce 1940 se probojovalo do III. třídy a rok nato do II. třídy. Kromě mistrovských zápasů se staňkovští fotbalisté střetávali i s ligovými celky jako SK Plzeň, Viktoria Plzeň, SK Židenice. Největší senzací pro staňkovskou veřejnost byl zápas s kompletní Viktorií Žižkov nebo s hokejisty LTC Praha - toto utkání sledovalo 2300 diváků. Připomeňme si některé hráče té doby: Pytlík, Slovák, Vogeltanz, Fořt, Fišer, Fichtl, Hůrka, Hanzlík, Pěchota, Benda a další.


POVÁLEČNÁ ÉRA: 1945-1960

Po válce došlo opět k mnoha změnám, řada hráčů a funkcionářů odešla na nová pracoviště a do pohraničí. Na atraktivní zápasy byl bohatý rok 1946, kdy ve Staňkově hostovaly celky Židenic, LTC Praha, Viktorie Žižkov, Dynama Praha, SK Plzeň nebo jedenáctky bývalých internacionálů. V roce 1948 se moci ve státě chopili komunisté, což se pochopitelně dotklo i sportu. Zavedli tzv. sjednocenou tělovýchovu a v dalších letech následovala řada nesmyslných reorganizací. Významným rokem v historii staňkovského fotbalu byl 1951, kdy se A mužstvo poprvé probojovalo do krajského přeboru (šlo tehdy o druhou nejvyšší soutěž v republice!). V roce 1952 v něm skončil čtvrtý, o rok později desátý. V důsledku reorganizace ale setoupil. V dalších letech se Staňkov střídavě pohyboval v I. B a I. A třídě Radost dělali příznivcům dorostenci (v roce 1949 bojovali o titul přeborníka kraje) a žáci, kteří se od roku 1955 několikrát stali vítězi okresního přeboru.


Z OKRESU DO DIVIZE: 1961-1980

Na začátku 60. let si Staňkov sáhl na dno, když sestoupil do okresního přeboru. Když se z něj ale vyhrabal, nastoupil cestu vzhůru, protože o slovo se hlásila nová generace hráčů, která o sobě dávala výrazně vědět už v dorostenecké kategorii. Velký úspěch, postup do krajského přeboru v sezoně 1968/69, zdaleka neměl zůstat posledním.

Sedmdesátá léta byla a jsou v historii našeho klubu jednoznačně nejúspěšnějším obdobím - vždyť v jejich průběhu staňkovské A mužstvo nepoznalo jinou soutěž než krajský přebor nebo divizi! Hned první sezonu po postupu z I. A třídy obsadil Staňkov 3. místo v kraji, rok nato byl pátý a pak již přišel památný ročník 1971/72. Naše mužstvo patřilo od začátku soutěže ke špičce přeboru a v jarní části forma týmu gradovala. Staňkov se vyhoupl na 1. místo a zůstal na něm i po posledním kole, v němž zdolal doma béčko Slavie Karlovy Vary 4:0. Úspěch - historický postup do divize - byl hned po zápase oslaven průvodem s hudbou do restaurace. V divizi byl Staňkov zejména v úvodních dvou sezonách štikou soutěže, ještě na začátku jara byl v tabulce první. Divizní tým ze sezony 1972/73 nakonec obsadil 4. příčku (což je dodnes největší úspěch fotbalu v rámci domažlického okresu). V následující sezoně 1973/74 byl Staňkov šestý. V dalším ročníku se již pohyboval ve spodní části divizní tabulky a na jaře 1976 se s divizí po čtyřech letech rozloučil. Připomeňme si nejslavnější období našeho fotbalu jmény některých hráčů, kteří tehdy Staňkov tak skvěle reprezentovali. Trenér Vladimír Sellnar měl k dispozici osobnosti jako Berka, Königsmark, Ledvina, Hříbal, Ircing, Josef a Jaroslav Volfové, Charvát, Bešta, Mlnařík, Brychcín, Franta, Řeháček, Vítek, Ladislav a Miroslav Doležalové, Sokol, Roučka, Mudrák, Hujsa, Hadrava, Nový, Kovář a další. Na domácí zápasy, které se hrávaly ještě výhradně na škváře, chodily několikasethlavé návštěvy. A když o pouti přijížděly týmy jako Dukla, Slavia, Sparta nebo Teplice (naši divizionáři je často zle potrápili), byl to svátek pro celý okres.

Po sestupu do krajského přeboru hrál Staňkov zpočátku opět na špici (tehdy bylo velice silné i B mužstvo, které v letech 1977-79 hrávalo dokonce I. A třídu), ale časem se projevilo, že hráči nejslavnější éry buď zestárli nebo odešli do jiných klubů a adekvátní náhrady se bohužel neobjevovaly. V roce 1980 tedy Staňkov po 21 letech sestoupil do I. A třídy.

Ještě předtím, v roce 1977, bylo otevřeno nové travnaté hřiště, čímž se vyplnil sen několika staňkovských fotbalových generací.


PO TRÁPENÍ OPĚT VZESTUP

Osmdesátá léta byla pro fotbal ve Staňkově krizová. V roce 1983 se Staňkov na jednu sezonu do krajského přeboru opět podíval, ale jinak se pohyboval v I. A a po reorganizaci soutěží v I. a I. B třídě. V první polovině 80. let se dařilo alespoň dorostencům, kteří několikrát skončili v přeboru kraje na medailové příčce a v roce 1984 jim jen těsně unikla účast v kvalifikaci o II. ligu.

Obrat k lepšímu přišel v roce 1990. Naše A mužstvo začal trénovat bývalý úspěšný hráč Miroslav Charvát, pod jehož vedením Staňkov vyhrál v roce 1991 I. B třídu a o rok později i I. A třídu. Po osmi letech se tak vrátil do krajského (oblastního přeboru). O tento úspěch se zasloužili hráči, kteří donedávna dres našeho klubu oblékali: Čaba, Sellnar, L. Stauber, Tesař, Steinberger, Berka, Landštof, Výrut, Smazal, P. Stauber, P. Cenefels, Wendl, Jakl a další. Velkého úspěchu jsme se dočkali již v roce 1991, kdy Staňkov vyhrál Západočeský pohár a v 1. kole Poháru ČMFS podlehl těsně 0:1 Příbrami.

V následujícím období se Staňkov stal pravidelným účastníkem oblastního přeboru. V sestavě se prosazovali hráči mladší generace jako Vacík, H. Řeháček, D. Hujsa, Trhlík, Štverka, Plas, Dlouhý, Brož, H. Doležal a další. Třikrát za sebou Staňkov v soutěži obsadil 6. místo.


Legendy fotbalu ve Staňkově:

  • BOHUSLAV BERKA

Vynikající brankář, který na svém postu neměl léta konkurenci. Staňkovu ho záviděl celý Západočeský kraj.

  • MIROSLAV BEŠTA

Tvůrce hry týmu v první polovině 70. let, záložník s citem pro přesnou přihrávku.

  • VÁCLAV ROUČKA

Myslitel záložní řady, další z legend úspěšného týmu v 70. letech.

  • MILAN ŘEHÁČEK

Kanonýr, který dokázal zužitkovat práci celého týmu. Neomylný v koncovce, měl určitě na víc, než hrát divizi.

  • JOSEF VOLF

Střední obránce, hrával nejčastěji jako předstoper. Uměl zahrát stejně dobře pravou jako levou, vynikal poziční hrou a přehledem.

  • JOSEF SOKOL

Další opora našeho divizního mužstva, skvělý střelec a jeden z nejlepších hlavičkářů, kteří na našem hřišti běhali.

  • PETR STAUBER

Špílmachr týmu v 80. a 90. letech, jeden z těch, kteří se v sezóně 1991/92 zasloužili o návrat do oblastního přeboru.

  • KAREL TESAŘ

V 90. letech symbol staňkovského mužstva, vynikající stoper s fotbalovým myšlením jako málokdo.

  • ALOIS WENDL

Svého času výborný střelec, později velmi platný obránce. Fotbalový nezmar, za A mužstvo hrál oblastní přebor ještě ve svých 40 letech!

  • VLADIMÍR SELLNAR

Legendární kouč, který přivedl Staňkov do divize.